Sokak fotoğrafçılığı

Sokak fotoğraf çekiminde en çok beğendim durumlar ansızın ve tesadüf gelişen olayları pozlamak oldu, insanlar fotoğraf çekimi için fotoğraf makinesini alıp gezerek güzel bazı kareler yakalamak ister.

Aslında fotoğraf ressamın duyguları ve hayal gücüyle resmetmesi gibidir fotoğrafı çekmek için gezintiye çıktığınızda düz bir sokakta yürürsünüz, etrafınıza bakarsınız, ee.. kolay değil yıl olmuş 2020 siz yeni nesil içinde değişik bir kare yakalayıp mutlu olmak istiyorsunuz, ama her yer son model arabalar ve etrafınızda iş yetiştirmeye çalışan insanlar var vb. Gelde burda farklı bir fotoğraf karesi çıkar.

Fotoğrafçılıkta kullanılan çekim teknikleri ile yeni nesil farklı bir perspektif ile kendinize özgün pozlama yapabilirsiniz bunun için biraz gayret ve sabır gerekir, bir vapurda arkanızda bıraktığınız kabarcık suya yaptığınız pozlamalarda farkında olmadan çekebileceğiniz yunus sürüsü de size özel bir hatıra ve mutluluğun katması gibi.

Sokakta her objeyi değerlendirin bundan bir şey çıkmaz demeyin çekebildiğiniz kadar sokak fotoğrafı çekin, zararı olmayacak şekilde insan topluluklarını pozlayın ve eve döndüğünüzde fotoğraflarınızı makinanızdan hiç birini silmeden bilgisayarınızda tek tek kontrol edin mutlaka çektiğinizde bu olmadı dediğiniz bir çok fotoğraf perspektifi size farklı ve anlam katacak duyguyu sağlayacaktır.

Sokak çocukları bir çok fotoğrafçının büyük buluşu bir icadı gibi pozlanmaktadır eli yüzü kirli saçı kazınmış burnu akmış yakası yırtık ve benzeri sokak çocuklarını sefaletini pozlamak ve o fotoğrafa bakarak mutlu olmak benim sevmediğim ve önermediğim bir bakış açısıdır.

Tarihi esnaflar sokak fotoğraflarında benim için çok etkileyici ve yılları anlatan tarih kokan kareler olmuştur. Hem sohbet edip hemde el becerilerini fotoğraflamak bir zanaat ustasının her farklı çalışmasında, özel kareler elde edebiliriz. Dede tabiri kullanabileceğimiz ustalar bazen çok soru ve yakınlıktan hoşlanmayabiliyor o yüzden fotoğraf sanatınızı sergilerken kendinize duyulmasını istediğiniz saygıyı önce siz karşı tarafa duymalısınız.

Özel Fotoğrafçılık Derslerimiz Başlamıştır, Hemen Sizde Bize Katılın…

Yorum Yap