Pan fotoğraf çekimi

Sosyal medya ve benzeri yerlerde paylaşılan fotoğraflara göz attığımda pan tekniği kullanılarak yapılan fotoğraf çekimlerini görüyorum ve oldukça güzel kareler yakalayanlar var bunu nasıl ve ne tür yerlerde yapılabilir kısaca bahsedelim.

Mekan başlangıçta düşünülenden daha önemlidir. Çekim yapmak harikadır, ancak tek bir arka planın önünde çekim yapıyorsanız, gerçekten fayda elde edemezsiniz. Genel olarak konuşursak, amaç, arka planı hareket bulanıklığına dönüştürürken konunuzu keskinleştirmek tir. Ve keskin olan tüm konu olmak zorunda değil..

Statik çekimlerin tersine, yoğun arka planlar genellikle burada bir avantajdır. Fotoğraf makinenizi konunuzla kaydırdığınızda, tüm bu detaylar uzatılmış düz çizgilere dönüşür. Yine de, renk ve kontrast gibi şeylerin farkında olmak istiyorsun. İstediğiniz en son şey, dikkatinizi dağıtan bir kontrast veya aşırı aydınlık bir arka planla nesneyi güçlendirmek. Ancak ne kadar pratik yaparsanız, en iyi konumların tespitinde o kadar iyi olursunuz.

Temel Ayarlar

Farklı hızlarda seyahat eden farklı konular için farklı ayarlar gerekir. Bu yüzden, nasıl çekeceğinizi çözmeden önce konunuzu ve konumunuzu belirlemek isteyeceksiniz. Örneğin patenciler olabilir ya da sizi yoldan geçen trafikle gitmek isteyebilirsiniz. Ama her ne ise, tutarlı bir şekilde olan bir şey seçin, böylece aynı denemeleri tekrar tekrar yapmaya devam edebilirsiniz.

Yeni başlayıp pratik yaparken, tam manuel modda çekim yapmanız hayati önem taşımaz. Aslında, muhtemelen yapmamanız iyi bir fikirdir. En önemlisi, deklanşör hızı. Bu, sensörünüzün sahnenizi ne kadar süreyle açıklayacağını belirler. Başlangıçta fotoğrafı kaydırmaya başladığınızda, enstantane öncelik moduyla başlamanızı önerir. Bu şekilde çekim için sürenizi ayarlayabilirsiniz; kamera açıklığı ve ISO’yu otomatik olarak ayarlayarak telafi eder.

farklı konu türleri için önerilen birkaç başlangıç noktası.

Kaykaycılar – saniyenin 1 / 10’u
Bisikletler – saniyenin 1 / 30’unda
Otomobiller ve motosikletler – saniyenin 1 / 60’ı

Oradan nereye gidileceği lensinizin odak uzaklığına ve konunuzun hızına bağlıdır. Bazı patenciler, bisikletçiler ve araçlar diğerlerinden daha hızlı veya daha yavaş seyahat edecek. Arka planınız istediğiniz kadar bulanık değilse, deklanşörü uzatın. Çok fazla bulanıklık elde ederseniz, biraz hızlandırın.

Odaklanma

Dikkate alınması gereken başka bir şey otomatik odaklama. Hızlı odaklanan bir mercek ve kameranız varsa, özellikle konu kameraya paralel hareket etmiyorsa, otomatik netlemeyi açık tutmak isteyebilirsiniz. Bu, odaklandığınız özelliklerin pozlama boyunca keskin kalmasını sağlamaya yardımcı olacaktır.

 

2 Yorumlar

  • Zeynep

    23 Mart 2020 - 03:11

    Hocam bu tarz fotoğraf çekmek için hangi dersleri almam lazım? şimdiden teşekürler

  • hasan can

    20 Mart 2020 - 20:34

    cep telefonu ile bu çekim tekniğini denedim olmadı malesef yada farklı bir yerden mi çekmek lazım.

Yorum Yap