Fotoğrafta Kontrast En İyi Nasıl Kullanılır?

Fotoğrafta Kontrast Nedir?

Fotoğrafta kontrast, birbirine nispeten yakın olan şeyler arasındaki ton veya renk farkıdır. Bir fotoğraftaki kontrast, ışık yoğunluğundan ve kalitesinden etkilenir. Kompozisyonunuzdaki öğelerin tonları ve renkleri de bir fotoğraftaki genel kontrastta rol oynar. Bu değişkenlere bağlı olarak yüksek kontrastlı veya düşük kontrastlı bir görüntüye sahip olabilirsiniz.

Fotoğrafta da kavramsal bir karşıtlık var ama bu oldukça farklı bir konu. Kavramsal kontrast, fotoğraflamayı seçtiğiniz konular ve bunların birbirleriyle nasıl ilişkili olduklarıyla ilgilidir. En yeni fotoğraf makinem ve ilk kez bir film rulosu çekmek için kullandığım fotoğraf makinem, kavramsal fotoğrafa birer örnektir. Bir görüntüde birbirinden farklı görünen herhangi iki veya daha fazla öğe, kavramsal fotoğrafçılık örnekleridir.

Fotoğraftaki kontrast birkaç farklı biçimde gelir. Bunu nasıl kullandığınızı düşünmeye değer. Kontrast veya eksikliği bir fotoğrafı yapabilir veya bozabilir. Kontrastı nasıl yöneteceğiniz konusunda en iyi seçimleri yapmak, fotoğrafçılığın temellerinden biridir.

Bu yazıda, fotoğrafçılıkta kontrastın ne olduğuna ve neden bu kadar önemli olduğuna bir göz atacağız. Çeşitli faktörler, farklı kontrast türlerini etkiler. Kontrast, fotoğrafçılığın hem görsel hem de kavramsal yönlerinde rol oynar.

Neyi fotoğrafladığınız, onu aydınlatan ışık, fotoğraflardaki kontrastı etkiler. Pozlama ve fotoğraflarınızı nasıl düzenlediğinizle ilgili seçimleriniz, bir görüntüdeki kontrastın nasıl göründüğünü şekillendirebilir.

Farklı Kontrast Türleri Nelerdir?

Fotoğrafta en yaygın olarak tanınan kontrast türleri, yüksek kontrast ve düşük kontrasttır.
Yüksek kontrastlı görüntülerde birbirine yakın görünen koyu tonlar ve parlak vurgular bulunur. Çoğu zaman, bu yüksek kontrastlı görüntü stili, ışık yoğunluğunun güçlü olduğu yerlerde yapılır. Bu sert ışıktır çünkü iyi tanımlanmış kenarları olan koyu gölgeler üretir.

Düşük kontrastlı görüntüler genellikle yumuşak ışıkta yapılır. Düşük kontrastlı bir görüntüdeki öğeler, özellikle birbirine yakınsa benzer tonlarda olacaktır.

Kompozisyonlardaki elementlerin tonları da kontrastı etkiler. Bir zebrayı fotoğraflayın ve parlak güneş ışığı altında veya gökyüzünün bulutlu olması fark etmeksizin yüksek kontrastlı bir görüntü elde edeceksiniz.

Hepsi tek renk veya tonda olan şeylerin fotoğraflarını çekmek, onları otomatik olarak düşük kontrastlı görüntüler yapmaz. Işık yoğunluğu ve kalitesi, ton kontrastı çok az olan veya hiç olmayan şeylerin fotoğrafçılığında kontrastı etkiler.

Örneğin Beyaz bir masa üzerinde krem ​​renkli bir fincan ve tabak, ışık güçlü olduğunda yüksek kontrast oluşturabilir.

Fotoğrafta Renk Kontrast Nedir?

Fotoğraftaki renk kontrastı, tamamen farklı renklerin birbirleriyle nasıl etkileşime girdiği ile ilgilidir. Renk çarkında renkler birbirinin karşısındaysa tamamlayıcı renkler olarak adlandırılır. Bu renkler, fotoğraflarda yan yana göründüğünde en fazla kontrasta sahiptir.

Benzer renkler, renk tekerleğinde yan yana olanlardır. Bu renkler, fotoğraflarda yan yana olduğunda daha düşük kontrastlıdır.

Tamamlayıcı renkler sıcak renkler ve soğuk renklerdir. Yeşil ve kırmızı. Turuncu ve mavi. Mor ve sarı. Bunlar tamamlayıcı olan ana renklerdir. Fotoğraflarda birbirine yakın yerleştirilen bu renkler, renk kontrastını artırma eğilimindedir. Bu genellikle bir fotoğrafa daha fazla drama veya gerilim katar.

Renk çarkında birbirine yakın olan tonların renk özellikleri benzerdir. Kontrast daha düşük. Daha az drama var çünkü renkler birbirleriyle tamamlayıcı renklerden farklı şekilde etkileşime giriyor.

Renk teorisi ve bunun fotoğrafçılıkta nasıl kullanıldığı hakkında pek çok fikir var. Renk kontrastı, tıpkı ton kontrastı gibi, fotoğraflarda ruh hali ve atmosfer yaratmak için kesinlikle kontrol edilebilir. Ton kontrastı ve renk kontrastının iyi bir kombinasyonu, bir konuyu gerçekten öne çıkarabilir.

Fotoğrafçılıkta Kavramsal Kontrast Nedir?

Kavramsal kontrastın, görüntülerdeki vurgular ve gölgelerle hiçbir ilgisi yoktur. İşlem sonrası sırasında kontrast kaydırıcı ile değiştiremezsiniz. Kavramsal karşıtlık, fotoğrafınızdaki öğeler arasındaki karşıtlıkla ilgilidir.

Fotoğrafladığınız şey, iki kameramdan oluşan yukarıdaki örneğimde olduğu gibi, bir kontrast mesajı paylaşabilir. Fotoğrafta herhangi bir renk kontrastı veya ton kontrastı olup olmadığına bakılmaksızın kontrast açıkça görülebilir.

Bir fotoğrafta iyi kullanılan kavramsal kontrast, izleyiciye ölçek, sıcaklık farkı, yaş veya kontrast oluşturan herhangi bir sayıda fikir duygusu sağlayabilir.

Daha Fazla Kontrast mı Daha Az mı İstiyorsunuz?

Işığı anlayan ve kamerasını nasıl kontrol edeceğini bilen bir fotoğrafçı olarak kontrastı en iyi şekilde yönetebilirsiniz. Yüksek kontrastlı fotoğraflar oluşturmak veya fotoğraflarınızdaki renk kontrastını değiştirmek istiyorsanız, kontrol sizde. Orta tonlar, koyu bir arka plan ve saf beyaz öğeler arasındaki farkı görebilmek, bu öğeleri fotoğraflarınızda daha etkili bir şekilde oluşturmanıza yardımcı olabilir. Fotoğraflarınızı oluştururken kontrast seviyelerine bakmayı öğrenin. Düşük kontrastlı fotoğraflar mı yoksa yüksek kontrastlı fotoğraflar mı çekmek istediğinizi düşünmek için zaman ayırın. Ancak fotoğraflarınızdaki kontrastı yönetmeye karar verirseniz, bu konuda ne kadar bilinçli olursanız, fotoğrafçılığınız o kadar güçlü olur.

Deneyimlerinizi veya önerilerinizi burada paylaşmak isterseniz aşağıdan bu yazıma yorum bırakabilirsiniz memnuniyetle yayınlamak isterim sevgiyle kalın.

Yorum Yap