Fotoğrafçılıkta Işık Türleri

Hoş geldiniz;
Işık ve fotoğraf söz konusu olduğunda, ışığın ve lenslerin arkasındaki bazı temel fiziği anlamak yararlıdır. “Fotoğraf” kelimesi kısaca “ışıkla çizim” anlamına gelen Işığın herhangi bir fotoğrafçının birincil çalışma aracı olduğunu hatırlamak önemlidir .

Işık ışınları
Işık, elektromanyetik spektrumun kırmızıdan (ışınların en zayıfı), mor (ışınların en güçlüleri) ile başlayan görünür kısmıdır. Güneşten gelen ışık ışınları beyaz olarak kabul edilir, çünkü spektrumun tüm renklerini içerirler. Siyah, herhangi bir rengin olmamasıdır. Beyaz bir güneş ışınının önüne bir prizma yerleştirdiğimizde, prizma ışını spektrumun tüm renklerine dağıtır (veya ayırır).

Prizma ile Işık Kırılması
Herhangi bir ışının önüne bir LENS yerleştirdiğimizde, bu mercek o ışını kolayca kıracaktır (bükecektir).

Bir dakika durun ve bu animasyonu izleyin.

Kamera merceği
Bir kamera merceği, görüntü oluşturmak için ışık ışınlarını yansıtan taşlanmış veya kalıplanmış şeffaf bir malzemedir (cam veya plastik). Objektif, görüntü oluşturmak için ışığı dijital kameranın sensörüne odaklar. Optik veya fotoğrafik lens olarak da bilinir.

Görüntü Oluşturma
Bir ışık lense girdiğinde, kırılır ve aynı şekilde kırılan mercekten çıkar. Lensin geometrik şekli nedeniyle ışık kırılarak görüntü oluşturur. Bu nedenle, herhangi bir ışığın önüne bir mercek yerleştirdiğimizde, mercek o ışığı kolayca kırar veya büker.

Odaklanmak, nesneden kameraya doğru gelen tüm ışıklar bir noktada buluşana kadar lens öğelerini ileri veya geri hareket ettirmeyi içerir; kamera sensörü. Yukarıdaki çizimde, ışıkların buluştuğu bir nokta göreceksiniz. Bu noktaya film düzlemi de denir. Bu noktada, konunun tüm ışık ışınlarının keskin, odaklanmış resim elde etmek için buluşması gerekir.

İyi ışık
Fotoğrafçılar sürekli olarak ışık kalitesinden (hem iyi hem de kötü) bahsediyorlar. Işık sert veya yumuşak, doğrudan veya dolaylı, doğal veya flaş olabilir ve farklı açılardan gelebilir. Fotoğraf Sanatını öğrenmeye başladığınızda, fotoğrafçıların fotoğraflarında “ iyi ışık ” kullanmaya atıfta bulunduğunu kuşkusuz duyacaksınız. Peki iyi ışık nedir?

İyi bir cevap yok çünkü öznel bir durum kişinin duygu, düşünü ve sezgilerine dayanır. İyi Işık, bir fotoğrafçının istenen görüntüyü oluşturmak için ihtiyaç duyduğu doğru miktar, kalite, renk ve ışık açısıdır . Akşamın erken saatlerinde çekim yapan bir manzara fotoğrafçısı için, en iyi ışığın zamanlamasıyla ilgili. Altın Saat, ışığın yayıldığı, yumuşak olduğu ve renklerin canlı olabileceği gün batımı ve gece arasındaki saattir. Bu, sert olan gün ışığına kıyasla, öznelerin düz ve çarpık görünmesini sağlar.

Işık Çeşitleri
Fotoğrafta genellikle üç tür ışık kaynağı vardır;

 • Doğal ışık
 • Kamera Flaşı
 • Flash

Işık Kalitesi
Fotoğrafçılar ışığın kalitesi hakkında konuştuğunda, ışığın yoğunluğundan ve direktifinden bahsediyorlar;

 • Yumuşak Işık
 • Sert ışık
 • Doğrudan Işık
 • Dolaylı Işık

Işık Açıları
Işık açısı ışık kaynağınızın yönüdür;

 • Ön ışık
 • Arka ışık
 • yandan gelen ışık
 • yansıyan ışık
 • Dağınık (veya dağılmış)
 • Gece (veya alacakaranlık)

Bu derste işlenen konular; Işık Nedir, Görebileceğiniz Bölüm, Parlaklık, Renk, Kontrast, Işık Transferi, Soğurma ve Yansıma, İletim, Yansıma Türleri, Dağınık Yansıma, Doğrudan Yansıma ve Polarize Yansımalar.

Yorum Yap