Ali AYDINLIOĞLUAli AYDINLIOĞLUAli AYDINLIOĞLU
0532 4824230
info@aliaydinlioglu.com.tr
TÜRKİYE

Fotoğraf Makineniz için Kaynak Oluşturun

Kaynak Kütüphanesi Oluşturun

Başlangıç
Fotoğrafçılığın ilk günlerinde, görüntü alma süreci bilimin önemli bir ilerlemesi olarak kabul edildi. İlk film kameraları oldukça ilkeldi ve kullanımı nispeten basitti (nasıl çalıştırılacağını biliyorsan). Dijital kameralar uzun zamandır filmin yerini aldı ve günümüzün DSLR’lerindeki teknoloji yol aldı.

Fotoğraf ve kameranız temelde bir fotoğraf oluşturmak için bir araçtır. Ve kamera görüntüleyebileceğinizden çok daha güçlü ve inanılmaz görüntüler oluşturabilirsiniz, ancak sadece düzgün kullanmayı öğrendiğinizde. Çeşitli fotoğrafçılık eğitimlerinden geçmeye başladığınızda, bir kameranın nasıl çalıştığını anlamanız ve kameranızdaki önemli ayarları öğrenmeniz gerekir.

Temel ayarlardan bazıları; ISO , Enstantane Hızı ve Diyafram . Daha ileri düzey derslere girerken, Beyaz Dengesi , Odaklama Modları ve Pozlama Telafisi ayarlarını bilmeniz gerekir . Örnekleme amacıyla, Canon EOS Rebel T6i kullanacağız.

Kamera Kaynak Kütüphanesi (ilk adım)
Amacımız size nasıl harika fotoğraflar çekeceğinizi öğretmektir. İlk göreviniz, kullanım kılavuzları, eğitim videoları ve modele özgü diğer materyaller için Kaynak Kütüphanesi oluşturmaktır.

Yetenek seviyenizden bağımsız olarak, kamera sahip kılavuzları, kullanıcı kılavuzları ve ürün genel bakışlarına özel kamera modeliniz için öğreticilerden oluşan sanal ve basılı bir kaynak kütüphanesi oluşturmak.

Kamera Kullanım Kılavuzu
Canon EOS Rebel T6i manuel kapak Bir kamera kullanım kılavuzu okumak biraz zorlu bir iştir. Gerçekten başlamak için en iyi yerdir.

Kılavuzun PDF sürümünü de yer imlerine ekleyin veya indirin. Basılı kopya taşımaktan daha iyidir ve aradıklarınızı PDF olarak arayabilirsiniz.

Kamera Kitapları (modele özgü)

Canon EOS Rebel T6i / 750D, kitap kapağı
Kamera kullanıcı ve kullanım kılavuzları, çeşitli özellikleri ve ayarları nasıl açacağınızı ve kullanacağınızı söyleyen saygın bir iş çıkarır. Ancak birçok klavuz belirli özellikleri ne zaman, nerede, nasıl ve neden kullanabileceğinizi veya kullanmanız gerektiğini anlatmaz.

Bağımsız yazarlar tarafından yazılan kamera kitapları, ayarlar ve teknikler arasındaki boşluğu doldurur. Örneğin, Sürekli Otomatik Odaklamayı nasıl etkinleştireceğinizi bilmelisiniz, ancak bu özelliği hangi koşullarda kullanabileceğinizi bilmek de önemlidir . Çoğu kitap hem e-kitap formatında hem de basılı olarak mevcuttur.

Kamera kullanım kılavuzları gittikçe küçülüyor (ve bazen okunması zor oluyor. Bazı üçüncü taraf modele özgü kitaplar tam renkte geliyor ve üretici kılavuzunda bulunmayan yararlı ekran görüntüleri ve resimler içeriyor.

Ürün Videoları
Kamera imalatçıları, perakendecileri ve bağımsız üçüncü taraf fotoğrafçıları ve şirketleri sık sık yeni kameraları inceler (bazen ayrıntılı olarak). Bu incelemeler çok etkili olabilir, çünkü bağımsız yorumcular genellikle uzun süreli incelemeleri okumak zorunda kalmadan bir kameranın güçlü ve zayıf yanlarını vurgular. Bu incelemelerin çoğunda örnekler ve resimler bulunmaktadır. Kendi modeliniz için YouTube’da arama yapın ve en yararlı bulduğunuz video incelemelerine bakabilirsiniz.

Kamera Üreticisi Uygulamaları
Çoğu büyük kamera üreticisi akıllı telefonunuz için bir uygulama sunuyor. Bu uygulamalardan bazıları kameranıza bağlanır (kablosuz bağlantınız varsa), diğerleri ise kılavuza erişmenizi sağlar. Her iki durumda da, her zaman kullanılabilir bir kaynağa sahip olmak için uygulamayı yüklemek yararlıdır. Canon Camera Connect , iTunes ve Google Play’de bulabilirsiniz.

Fotoğraf Forumları ve Bloglar
Hem amatör hem de profesyonel fotoğrafçıların fotoğraf, tekniklerini paylaştığı ve kamera ekipmanlarını incelediği çeşitli fotoğraf forumları ve blogları vardır. Kameranızdaki tartışmalar için bloglarda ve formlarda arama yapın ve yorumları, modelinize faydalı bilgiler sağlayabileceği için okuyun.

Perakende Kamera Ürün İncelemeleri
Amazon , B&H, BestBuy ve Adorama’da diğer sahiplerin bıraktığı yorumları okumak için bakabilirsiniz.
Çoğu zaman, tıpkı sizin gibi kullanıcılar tarafından bırakılan bu tarafsız incelemeler, değerli zaman kazandıran ipuçları sağlamanın yanı sıra kameranızın güçlü ve zayıf yönlerine ilişkin yararlı bilgiler sağlar.

Flickr
Kameranızın yeteneklerini anlamanın bir yolu, belirli bir model tarafından alınan Flick r’daki görüntüleri kontrol etmektir . Kamera modelinizi arayın ve muhtemelen hem amatör hem de profesyonel fotoğrafçılar tarafından çekilen binlerce görüntüyü göreceksiniz. Çoğu fotoğrafçı da EFIX verilerini görüntüler. Exif verileri, belirli bir fotoğrafta kullanılan ayarlardır. Bu bilgiler her görüntü için sayfada fotoğrafın altında görüntülenebilir.

Bu özellikle beğendiğiniz bir görüntü görürseniz ve fotoğrafçının hangi ayarları kullandığını bilmek istiyorsanız çok faydalı olacaktır.

Çok Çalışalım
Aynı sınıfta olduğunuzu varsayacağım çünkü iyi bir fotoğrafçı olmak konusunda ciddi olduğunuzu düşünüyorum. Fotoğrafçılıkta yeniyseniz veya otomatik ayarları kullanmaya alışkınsanız,
çantanızda küçük bir kaynak kitabı bulunması, öğrenme sürecini kolaylaştırmaya yardımcı olacaktır.

Son olarak, strese girmeyin! Tüm kameraların gelişmiş özelliklerini hafızanıza almanıza gerek yoktur.

Fotoğrafçılık Eğitimi, her beceri seviyesindeki fotoğrafçılar için özel, öğretici, ipuçları ve püf noktaları.

Tutkunuzu bir sonraki seviyeye taşımak ve diğer derslerim için takip ediniz.

Yorum Yap