E Ticaret Ürün Çekimi Nasıl Yapılır?

E-ticaret ürün çekimleri başlığında da olduğu gibi küresel ağda her ülkede akla gelecek her şeyi artık internet üzerinden sipariş vermekteyiz ve doğal olarak internette bulunan web siteleri veya sanal Pazar yerleri mobil uygulamalar vb. platformlarda ticaret yapan herkesin her aşamadan önce ürünlerinin e ticaret fotoğraf çekimleri yapılması gereken bir durum var bir çok kişi ürünleri aldığı toptancıdan hazır fotoğraflar ile standart satışa çıkartmakta (rekabet kavramında çok başarılı bir işlem olmamakta) veya kendi imkanlarıyla ürün fotoğraflarını çekmektedir.

E ticaret ürün fotoğraf çekiminde dikkate alınması gereken durumlar vardır bunlardan biraz bahsedelim birçok ürün çeşidi vardır herkes aynı ürünü satmamakta ve kategori olarak tekstil, kişisel bakım, hediyelik, gıda vb. birçok ürün var bir örnekte kozmetik üründen bahsedelim elinizde çok etkili bitkisel kozmetik ürününüz var ve bu ürünü e ticaret üzerinden satmayı planlıyorsunuz.

Kafanızda bir çok düşünce var güzel bir web sitesi kurdurdunuz veya en popüler sanal pazar ortamlarında satacaksınız, düşünsenize binlerce insanın ziyaret ettiği bir platformda sizin ürününüzü görme ve hemen satın alma olanağı var evet kısmen kulağa çok hoş geliyor, üst yazımızda verdiğimiz örnekteki gibi birçok satıcı, toptancısından aldığı ürünü fotoğraflarını yüklemiş ve her satıcıda aynı ürün görseli var ve burada kısmi değerlendirmeler kampanyalı fiyat vs. bir çekişmeli ticaret döngüsü oluşmuş, peki bizim e ticaret ürün çekimi nasıl yapılır konulu başlığımızla bunların ne alakası var desekte çok alakalı olduğunu anlatacağım size.

E ticaret platformlarında ürünü en hızlı satılmasını sağlayan kısım ürünün fotoğrafıdır sonra fiyatı açıklaması vb. sıralamalı gider. Peki ürünü en iyi şekilde nasıl fotoğraflarının çekilmesi gerekir.

 1. Ürünün gerçek boyutu gösterilmelidir.
 2. Ürünün tüm renk varyantlarını fotoğraflarının çekilmesi gerekir.
 3. Ürünün farklı bir kullanım amacı varsa gösterilmelidir.
 4. Ürünün özel ayrıntılarının fotoğrafları çekilmelidir.
 5. Ürünün en az 4-5 faklı açıdan fotoğrafları çekilmelidir.
 6. Ürünün yüzeyindeki dokusu kesinlikle net bir şekilde gösterilerek çekilmelidir.
 7. Ürünün fotoğraftaki arka plandan ayırıcı özelliğe sahip olmalıdır (beyaz arka plan)
 8. Ürünün fotoğraf karesinde ışık dengesinin eşit ve orantılı olmalıdır (karanlık, aydınlık tonlar)
 9. Ürünün fotoğrafta gerçek renklerini göstermelisiniz.
 10. Ürün çekimden önce temizlenmeli toz olmamalı ve sıfır ürün kullanılmalıdır.
 11. Ürünün fotoğraf çekiminden sonra kesinlikle yapısını değiştirecek rötuşlardan kaçınılmalı.
 12. Ürünün serisi olmasa dahi yüzlerce stok varmış gibi özenle her ürüne zaman ayırmalısınız.
 13. Fotoğrafı çekilen ürünlerinizin ölçeklendirme ve boyutlandırma işlemlerini yapmalısınız.


E Ticaret Ürün Çekimi İçin Gerekli Ekipmanlar

 1. 1-Ürüne bağlı güç seviyesi 250, 400, 500, 600, 900’lük Paraflaş softbox setine ihtiyacınız var veya bu Kelvin değerine yakın sürekli ışık setinden de faydalanabilirsiniz.
 2. Ürünlerinize yönelik çekim sehpası veya fon perde ya da ürün çekim çadırı ile ürünlerinizin çekim alanını oluşturmalısınız.
 3. Ürünlerinizi daha iyi fotoğraf çekebilmeniz için makinenizi taşıyabilecek sağlam bir tripod edinmelisiniz.
 4. Ürünlerinize yönelik kalite seviyesi bütçeniz doğrultusunda yarı veya tam profesyonel Dslr fotoğraf makinesi edinmelisiniz.
 5. Ürün ve fotoğraf makinenizin özelliğine uygun ürün fotoğraf çekimi için objektif lens edinmelisiniz.

Buradan sonra artık sizin yeteneğiniz bilginiz doğrultusunda E Ticaret Ürün Çekimi işlemlerini yapabilirsiniz, buraya kadar kısmı herkesin anlatabileceği önerebileceği kısımlar fakat birde bu işin teknik, yetenek bilgi ve mesleki kısmı devreye giriyor.

Buraya kadar anlatılan detaylar sadece bir ürün çekimi için gerekli aşamalardan yola çıkarak anlattığımız kısım ise teknik aşamalarını da düşünmek gerekir,

Bir ürünün özelliğine bağlı yansıma, gölgelendirme, boyut, renk dengesi, ışık dengesi ve kadraj konularını da iyi hesap edebilmelisiniz ve karşılaşacağınız durumda nerede hata var nereye müdahale etmeniz gerektiği konusunda bilgi sahibi olmalısınız.

Fotoğraf çekmeyi seviyor olsanız ve elinizde otomatik bir fotoğraf makinesi ile gördüğünüz her şeyi çok iyi çektiğinizi düşünüyor olsanız bile, ürün fotoğrafı çekmek çok başka bir aşamadır, tüm teknikleri bilmeseniz dahi temelde fotoğraf makinenizin manuel ayarlarından enstantane, diyafram, ISO ayarlarına hâkim olacak seviyede bir eğitim almanızı öneririz.

Temel Fotoğrafçılık Eğitimi sizi bütün alanlarda fotoğrafçılık konularını öğrenmenizi sağlamaz fakat temel seviyeden kendi çabalarınız ile yapacağınız fotoğraf çekimlerinde size karşılaşacağınız durumları aşmanızda kolaylık sağlayacaktır.

Ticari anlamda kendi ürünümüzü kendimiz çekelim diyorsanız ve ürünlerinizi profesyonel anlamda çekmek istiyorsanız size özel işyerinizde vereceğim hızlandırılmış Fotoğrafçılık Eğitimi sayesinde tüm ürünlerinizi kendiniz başarılı bir şekilde çekebilirsiniz.

E Ticaret Ürün Çekimi Nasıl Yapılır? Yazımızda sizlere elimizden gelen tüm bilgileri paylaşmaya çalıştım.

Profesyonel bir e ticaret ürün çekimi yapmak için Hızlandırılmış özel Ürün Fotoğrafçılık Eğitimi almak için bana ulaşabilirsiniz.

28 Yorumlar

 • Umut

  2 Ekim 2021 - 19:45

  bunları dikkate almamla fotoğrafların daha da güzelleşmesi bir oldu teşekkürler

 • Mehmet Palabıyık

  1 Ekim 2021 - 01:33

  yazdıklarınıza dikaat edeceğim bende yeni e ticaret sitesi açmaya niyetim var, mutfak ürünleri vs satacağım

 • Senem

  26 Eylül 2021 - 04:49

  E ticaret’te ürün çekimi önemlidir göze hitap etmesi için kaliteli resimler olması lazım siteyi sonuçta resimler güzelleştiriyor başarılarınızın devamını dilerim.

 • Emre

  25 Eylül 2021 - 21:17

  Gerçekten çok değerli bilgiler var, elinize sağlık.

 • Mehmet

  19 Eylül 2021 - 21:38

  Gerçekten güzel bir konu olmuş günlük hayatımızda ürünün resmine çok dikkat ediyoruz. Kalitesiz resimleri olan ürünlere pek sıcak bakamıyorum 🙂

 • Cihan mutlu

  15 Eylül 2021 - 16:30

  Hocam ben kutahyada calisiyorum istanbula gelme ihtimalim yok malesef, Uzaktan egitim yapiyormusunuz ogrenmem gereken kisimlar var. Tesekkurler

  • A.AYDINLIOĞLU

   20 Eylül 2021 - 11:52

   Cihan merhaba,
   Gerekli bilgiyi mail adresine gönderdim, teşekkürler ilgine.

 • Mustafa L.

  15 Eylül 2021 - 16:27

  Hocam ben cekim yapiyorum bahsettiginiz asamalari ve isik vs hepsi tamam ama yinede cektigim elbise tam istedigim gibi canli ve renkli olmuyor ne yapmaliyim simdiden tesekkur ederim.

  • A.AYDINLIOĞLU

   20 Eylül 2021 - 11:55

   Mustafa merhaba,
   Çekim tekniklerinde bir çok aşama var kullanılan makine, lens, ışıklandırma, beyaz ayarları vb. teknik birçok nedeni olabilir,

 • Şerife

  14 Eylül 2021 - 21:47

  Ürün çekmek için hangi makineyi almalıyım yada nakadarlik bir makine almam lazim.

  • A.AYDINLIOĞLU

   15 Eylül 2021 - 11:00

   Şerife merhaba,
   Fotoğrafçılıkta birden çok alan olduğu gibi ürün fotoğrafçılığında da ürün değişkenliği var örneğin küçük çaplı ürünleri baz alırsak daha keskin ve net sonuçlar elde etmek için örneğin 100mm macro bir lens ideal seçimdir makinenide bu lense bağlı profesyonel ayarda seçim yapmalısın.

 • Orkun

  14 Eylül 2021 - 20:11

  Güzel çalışmalarınızın devamını dilerim.

 • Safa

  14 Eylül 2021 - 17:46

  Bende ücret öğrenebilir miyim

  • A.AYDINLIOĞLU

   14 Eylül 2021 - 17:57

   Safa merhaba,
   Mail adresine Bilgi gönderilmiştir, Spama düşme ihtimaline karşı istenmeyen klasörünüze bakmayi ihmal etmeyiniz. Teşekkürler ilgine.

 • Hande N.

  14 Eylül 2021 - 17:44

  Merhaba benim el yapımı alçı ve hasır ürünleri yapıyorum , bu ürünleri konsept ve arkasi beyaz şekilde cekimlerini yapmak istiyorum fakat eksiklerim var, Egitim takvimi ve fiyat bilgisi alabilirmiyim.

  • A.AYDINLIOĞLU

   14 Eylül 2021 - 17:51

   Merhaba hande hanım,
   Mail adresine Bilgi gönderdim ilgine teşekkür ederim.

 • aslankayadokum

  14 Eylül 2021 - 17:29

  Çok beğendim teşekkür ederim.

 • evissa

  14 Eylül 2021 - 17:20

  Çok güzel faydalı olmuş teşekkür ederim.

 • onur bozdağ

  14 Eylül 2021 - 16:00

  Mersin web tasarım ekibi olarak sizden ürün çekimi olarak sizden öğreneceğimiz çok şey var.

 • Onur

  14 Eylül 2021 - 15:59

  Ürünlerimizin çekiminde sizden aldığımız bilgiler bizi gerçekten aydınlattı

  • A.AYDINLIOĞLU

   14 Eylül 2021 - 16:05

   Teşekkür ederim, Ürün çekimi konusunda yani yazılarımı takip etmenizi öneririm.

 • Ahmet

  14 Eylül 2021 - 15:58

  E-ticaret sektörünün bu kadar fazla kişiye hitap etmeye başlamasından sonra bu bilgi herkesin işine yarayacaktır. Paylaşım için teşekkürler.

 • Yusuf

  14 Eylül 2021 - 15:47

  Çalışmalarınız konusunda başarılar diliyorum

 • A Enerji

  14 Eylül 2021 - 15:43

  Ürün çekimi başta herkese kolay geliyor ama iş başa düştümü kolay olmadığı ortaya çıkıyor. Çoğu kişinin işine yarayacak bir makale teşekkürler.

Yorum Yap