Cep Telefonuyla Ürün Fotoğrafı Nasıl Çekilir?

Cep telefonu ile ürün çekimi teknikleri

İlan sitelerinde ürün satışı yapan özellikle ikinci el ürününü satmak isteyen ilanlara baktığımda birçok kişi bir şeyler satmak istiyor evinde kullanmadığı bir eşyasını yada fazla olduğu için yada nakit ihtiyacı olduğundan dolayı eşyasını veya ürününü satmak için çaba göstermiş, ilan al sat sitesine veya sitelere üye olmuş belirli aşamaları sabırla doldurup ilanını hazırlamış ve bu sitelerde yayınlamış.

Buraya kadar her şey çok iyi peki bu işlemleri hiç üşenmeden hazırlayıp zaman ayırıp neden en önemli olan kısmını alelacele hazırlıyoruz nedir bu önemli olan kısım? Tabiki ürünü alıcıya teşhir edecek olan fotoğraflar, baktığım zaman ya fotoğraf karanlık, ya uzaktan çekilmiş yada bulanık yada ne olduğu belli olmuyor eski mi, yeni mi büyük mü küçük mü tek parçamı komple takım mı?

Makalemi hazırlamadan önce bende bir kaç kullanmadığım eşyamı satmak için bazı ilan sitelerine göz attım ve bahsettiğim ilanlarla karşılaştım ve hemen ilanımı hazırlayıp yayınladım, 3 parça eşyamı 3 günde tam değerinde sattım, şimdi konu yaptığım satış değil, konu nasıl sattığım bunuda bahsettiğim gibi çekilen fotoğrafların ve ilan açıklamasının alıcıya doğru bilgi ve kesinlik sağlaması oldu.

Bir ilan gördüm ilan sahibi yarı profesyonel dslr dijital fotoğraf makinası satıyor başlığı şu şekilde (temiz fotoğraf makinası) açıklaması (bir hevesle aldım acil satılık. not fiyat sondur ölücüler aramasın ve mesaj atmasın.) fotoğraflara bakınca makinanın nikon marka olduğu belli ama hangi model kaç shutter’da ve diğer merak ettiğiniz detaylar yok.

Şimdi bu konuyu ele alırsak neler yapabiliriz bir bakalım.

Olumsuz ürün ilan örneği:
Ürünün bir fotoğraf makinası olduğu belli fakat model marka belli değil,
Ürünün garantisi arızası ve nekadar çekim yapıldığı (shutter sayısı) yok.
Ürün zaten siyah bir gövdeye sahip ama karanlık fotoğraflar var.
Ürünü alacak kişi seninin ne amaçla sattığını umursamaz.

Acil satılık ürün zaten insanların yine umursamadığı bir durum acil ürüne kimse koşmaz. Ölücüler aramasın tabiri çok yanlış eğer arayan veya mesaj atan insanın teklifini beğenmezseniz cevap vermeyebilirsiniz açık arttırma ile satış yapmıyorsunuz sonuçta, Ama bu tarz yazı diğer beklediğiniz gerçek alıcıyı sizden uzaklaştırabilir.

Olumlu ürün ilan örneği:
Ürün ilan başlığı Dslr Dijital Fotoğraf Makinası
Ürün Açıklaması: Nikon D850, 1yıllık Herhangi bir sorunu yok.
Garantisi devam ediyor Kozmetik durumu %80 Shutter sayısı 1k. ürünümüzü istediğiniz zaman gelip kontrol edebilirsiniz.(Yanında Ekstra vereceğiniz lens, kitapçık, çanta, gibi şeyleride yazın.
Ürünün her açıdan çekilmiş aydınlık ve net yatay fotoğraflarını yükleyin.

Fiyat konusu değerinde satmak için çok yüksek rakam yazayım da pazarlık edenlere inip tam istediğim fiyata satarım demek buda çok yanlış bir davranış olur, sattığınız ne olursa olsun bir değeri var bu 3 yukarı 5 aşağı her yerde aynıdır bu yüzden ikince el bir ürünün sıfır ürünün yanında tercih edilme sebebi %40 daha ucuz ve yeni olmasıdır. Siz 100tl değerinde sıfır satışı olan bir ürüne ikinci elde 90tl yazarsanız bu ürünü bir dostunuz size yardımcı olma amacında sizden satın alır, başka kimse sizin ürününüzü almaz.

Ayrıcalıkları belirtin

Ürünlerinizi veya ürünü diğer parçalarıyla beraber arkasında başka bir eşyanın yada objenin görünmeyeceği bir alanda toplu bir fotoğraf karesi oluşturun bu fotoğrafı ilan sitesine eklediğinizde kapak fotoğrafı (vitrin resmi yazabilir) olarak seçin. Rastgele çekilmiş, ürünü anlatmayan bir fotoğraf karesi ilan kapağınızda olması, ilan detayınıza inceleme için alıcılara bir zaman kaybı nedeniyle girmeden fiyatına bakıp diğer ilanlara geçebilir. fakat ilan kapak fotoğrafınız etkileyici ve ürünü iyi gösteren bir kare etkileyici ve merak uyandırır ve ilanın tüm detaylarını kullanıcıya okutturur.

Ürünlerinizi nasıl fotoğraf çekmelisiniz?

  • Fotoğrafları geniş açılı çekin, telefonla çekiyorsanız yatay tutarak çekin.
  • Fotoğrafları flaşla çekmeyin, parlama yapar üründe hata varmış gibi görünebilir.
  • Fotoğrafları aydınlık ortamda çekin karanlık ortamda ürünü düşük kalitede gösterir.
  • Ürünlerinize detay fotoğrafı çekin, dokusu ve yeniliği belli olsun.
  • Ürününüz birden fazla parçaya sahipse tek fotoğraf karesine sığacak şekilde toplu çekim yapınız.
  • Ürünlerinizi fotoğraf çekimi yaparken satışa koyacağınız ürünün dışında başka bir ürün görünmesin.
  • Ve son olarak ürünlerinizi fotoğraf çekerken acele etmeyin telefon veya fotoğraf makinenizi titretmeden çekim yapın.

Ürün Fotoğrafçılık Eğitimlerimiz Başlamıştır Sizde Hemen Katılın

Yorum Yap