Ali AydınlıoğluAli AydınlıoğluAli Aydınlıoğlu
0535 629 42 30
info@aliaydinlioglu.com.tr
TÜRKİYE

Ekosistem Mobil Teknoloji Bağımlılığı

Çocuklarınızın teknolojik bağımlılık geliştirmekten kaçınmasına yardımcı olmak için ne yapabiliriz?

Model Davranışı
Çocuğunuz veya gençinizle birlikte bir teknoloji kullanım planı oluşturmadan önce kendi cep telefonu alışkanlıklarınızı kontrol ettiğinizden emin olun. Evde telefon kullanılmayan alanlar (örn. Mutfak veya oturma odası) veya süreler (yemek zamanları veya yatak saatleri) tasarlamak aile ilişkilerini iyileştirebilir ve herkesin cep telefonu kullanımının kontrolünü daha fazla hissetmesine yardımcı olabilir.

Alternatifler
Çocukların ve gençlerin dikkatine bakıldığında esnek, eğlenceli seçenekler varsa, daha az telefon kullanımı bir ceza gibi hissetmez. Çocuğunuz ekranları içermeyen hangi etkinliklerden hoşlanır ve çocuğunuz özellikle telefonlarına bağlı göründüğünde nasıl kullanılabilir? Parkta, müzede veya havuzda geçen bir gün, hiper-odakta çok ihtiyaç duyulan bir kırılma olduğunu kanıtlayabilir.

Yoksunluktan Kaçının
Eğitimlerinde ve sonunda kariyerlerinde ilerleme kaydettiklerinde, çocuğunuz giderek mobil cihazlara ve diğer teknolojilere güvenecektir. Telefon kullanımından uzak durmak amaç değildir, çünkü gelecek için sürdürülebilir değildir. Çocuğunuz cep telefonunu düşünceli bir şekilde kullanmaya başlayabilir ve kullanımını izleyebilirse, o zaman sadece hayatta ilerledikçe faydalanacaktır.

Yardım isteyin
Sınırları belirlemek ve pazarlığı kullanmak işe yaramazsa, kendinize sormakta tereddüt etmeyin. Ruh sağlığı uzmanları, bağımlılığı tedavi etmek için uyarlanmış bilişsel ve davranışsal müdahaleler sağlayabilir ve çocuğunuzun dikkatlerinin üstesinden gelmenin ve yönlendirilmesinde alternatif yöntemler öğrenmelerine yardımcı olabilir. Ayrıca ailelerin, herkese yarar sağlayan kuralları müzakere etmelerine ve cep telefonlarına yapıştırılmadan bir mola vermelerine yardımcı olabilirler.

Nereden başlayacağınız dan emin değilseniz, çocuğunuz veya gençinizle cep telefonu kullanımı hakkında açık ve dürüst bir konuşma yapın. Mobil teknoloji hakkında nelerden hoşlanırlar? Onları cep telefonunu gerektirmeyen mutlu eden şey nedir? Teknoloji kullanımıyla dengeyi bulmak, yetişkinler için bile zor olabilir. Öyleyse çocuğunuza sabırlı olun ve onların mobil cihazlarıyla düşünceli ve sağlıklı bir ilişki kurmalarına nasıl yardımcı olabileceğinizi düşünün.

Araştırma Medya Raporu

Anlaşılan, ebeveynlerin endişelenmek için sebepleri var. Bir sonuçları 2016 Sağduyu Medya Raporu Araştırmaya katılan ebeveynlerin yüzde 59’u çocuklar cihazlarından bağımlısı inanıyoruz ederken gençler yüzde 50’si, mobil cihazlara “bağımlı hissetmek” olduğunu buldu. Bu anket ayrıca, gençlerin yüzde 72’sinin ve ebeveynlerin yüzde 48’inin metinlere, sosyal ağ mesajlarına ve diğer bildirimlere derhal yanıt verme ihtiyacı duyduğunu gösterdi; Ebeveynlerin yüzde 69’u ve gençlerin yüzde 78’i cihazlarını en az saatte kontrol ediyor.

1 yorum

  • Babul

    12 Eylül 2019 - 10:46

    Çocukların elinden telefon almak çok zor herşeyi deniyoruz fakat bir yolunu bulup yine ele geçiriyorlar.

Yorum Yap